אבן האיולייט מוכרת במספר שמות כמו “ספיר-מים” או “קורדיירייט”, אבן האיולייט שקופה בצבע כחול עמוק עם גוון סגול. לעיתים סגולה לחלוטין ולעיתים אפורה.

השם נגזר מצבעה המיוחד, שפירושו ביוונית: “כחול-סגול”. מקורה האבן בעיקר מדרום-מזרח אסיה (בורמה והודו), ברזיל, ואמריקה הצפונית (קנדה וארה”ב).

האבן דומה לספיר הכחולה  ולטנזנייט  בגוונים שונים של סגול מזכירה גם את האמטיסט. כשמזיזים אותה מול האור מתגלה לעיתים צבע נוסף: זהוב-חום.

בעולם הרוחני

בעולם הרוחני האבן מכוונת לרוחניות והגברת מודעות, ניטרול הפחדים והיראה מפני העתיד תכונה זו אופיינית לצבע הסגלגל המאפיין את האבן, מקשרים את  פתיחת העין השלישית שמקומה מעל העניים במצח שאחראית על ניבוי ועל ניתוח פרשנות של מצבים וסיטואציות’ תכונה זו מאפשרת ניתוח מדוייק של המצב לאור הארה של הבנת העבר ההווה וניתוח ברור יותר של מסלולי העתיד, כל זאת לאור פתיחת האזורים במוח שמסוגלים לנתח מידע בצורה ברורה ונהירה יותר. הניתוח מחדש משלב בין הרגשי למעשי ולכן בכל מצב של החלטות חדשות האבן מסייעת בהבנת המצב בניתוחו ובקבלת החלטות.

אומנים המחוברים לאבן יוכלו ליצור בצורה פשוטה יותר ובהשראה גדולה, משום הפתיחות שהאבן מעניקה ליצירה.

ברפואה העממית

ברפואה העממית האבן טובה לטיפול בכאבי גרון, נותנת איזון כללי לגרון, כולל הרגעת כאבי גרון. כמו האמטיסט, נחשבת לאבן המחלישה את השפעתו של האלכוהול על הנפש והתפקוד.