אבן האמזונייט היא מינרל נדיר למדי, צבע האבן ירוק תכלת כחלחל אפור, עירוב של צבעים אלו מעניק לאבן מראה טבעי יחודי מאוד, האבן נמצאה בעיקר בסלעי גרניט כמו בהרי אילת, ובעבר נכרה אך ורק באזור מיאסק, שברוסיה, שם הוא מצוי בסלעי הגרניט. גם בארצות הברית נמצאו מספר אזורים המכילים את האמזונייט.
לחלק מהאמזונייט שעובר ליטוש יש צבע ירוק מבריק ולכן נוהגים להשתמש בו כאבן חן לתכשיטים, במשך שנים רבות היה המקור לצבעו הירוק של האמזונייט בגדר תעלומה. באופן טבעי, חשבו רבים כי הגורם לצבע הירוק הוא נחושת, משום שלתרכובות נחושת יש גוונים של ירוק וכחול. מחקרים שהתבצעו בשנים האחרונות מעלים השערה כי מקור הצבע הוא בכמויות זעירות של עופרת ומים בפצלת השדה.
מבחינה רוחנית האמזונייט מרגיעה את הלב מבחינה רגשית. טובה לשמירה על חברויות ויחסים טובים עם אנשים היא מרגיעה ומעניקה לאדם יותר אופטימיות.

האמזונייט פותחת את גבולות האפשר ומעודדת יצירה ועשייה ללא פחד, יש המייחסים לה מניעת התמכרויות שונות. מעניקה לעונד אותה את אהבת הבריות תוך כדי הבנה מעמיקה לזולת, במדיטציה יש הנוהגים לאחוז בה או לענות אותה כשתכשיט לצורך רגיעה טוטאלית של הגוף והנפש. האמזונייט מושכת אל העונד או האוחז בה כסף ומזל.