אבן האמטיסט היא אחת האבנים הייחודית בעלת תכונות וסגולות רפואיים. האבן מסייעת לאזן את מרכז האנרגיה של הגוף ומומלצת לביצוע מדיטציה. צבע האבן נע בין סגלגל עז לשקוף ומקור האבן ברזיל, הודו ואפריקה. האמטיסט שמקורה מברזיל בהירה ושקופה יותר, זו שמגיעה מהודו כהה ואטומה בעוד האבנים שמקורן מאפריקה סגלגלות ומשלבות פסים לבנים.
מקור השם מגיע בכלל מיוון והמשמעות הינה ״לא שתוי״, זאת משום שאם משלבים איתה אלכוהול (כוס או כלי עשוי אמטיסט), היא מחלישה את השפעתו של האלכוהול. היוונים האמינו ביכולת של האמטיסט למנוע שכרות ולכן היו שותים יין בכוסות העשויות אמטיסט. גם הצבע שלה (סגלגל) מזכיר את צבעו של היין. בעברית שמה של האבן הינה אחלמה – יש שאומרים מלשון חלום ויש הטוענים מלשון של החלמה וחוזק.
האמטיסט שייכת לצ׳קרת העין השלישית (העין של הנפש) ויש לה את היכולת להרגיע ולהשקיט את התודעה שלנו. השימוש בה נעשה אצל אנשים המאופיינים באגו נפוח והיא מקלה במצבים של פחד, כעס, בעיות שינה, סיוטים וכאבי ראש.

במצריים העתיקה היו החיילים שמים את האבן בכליהם, שכן היו מאמינים כי היא תגן עליהם מפני המוות. בנוסף לשימושה האנרגטי היא מתאימה גם לשיבוץ תכשיטים.
תפוצת האבן יחסית נרחבת וההבדלים בין הגבישים הם באיכות. במקומות אחדים כגון זמביה, אוסטריה, רוסיה וקוריאה הדרומית ניתן להשיג גבישים איכותיים במיוחד. למרות שבעבר נחשבה אחלמה אבן חן עם ערך דומה ליהלום או ספיר, היום היא איבדה מערכה ורק הגביש הסיבירי והנדיר עדיין נמכר במחירים גבוהים מאוד.