ג’ספר היא אבן חן ממינרל הנושא את אותו השם, משמעות השם היא אבן החברבורות או האבן המנוקדת, האבן בעלת קושי של 6-7 בסולם הקשיות של מוס, אגב היהלום קיבל את הדרגה 10 בסולם של מוס, אבן הג’ספר חלקה מאוד ומופיעה במספר צבעים בטבע, בעיקר חום, צהוב, ירוק וכחול שיחסית נדיר מאוד, הצבעים נובעים מדיפוזיה של מתכות לתוך האבן בעת היווצרותה בעיקר של היסוד ברזל והוא מעניק לרוב את מגוון הצבעים של האבן, מינרלים נוספים יכולים להתחבר לאבן ולכן המגוון הגדול של הצבעים והעושר הרב בגווניה.

לאבן מראה טבעי ולכן גם קשורה לתכונות של איזון וקירקוע של הנפש לאנשים שמרחפים ואינם מרגישים מספיק יציבים.
האבן קלה לליטוש בשל העובדה שבטבע כבר בשלב הכרייה היא חלקה מאוד, ולכן שובצה בתכשיטים כבר מהעת הקדומה
האבן הוכתרה .כאבן הלידה של חודש מרץ ונהוג להעניק אותה כמתנה כתכשיט לנשים שנולדו בחודש מרץ, בתרבויות קדומות יוחסו לאבן תכונות של אבן מאזנת ומחברת לאדמה ולקרקע, כדאי להעניק אותה לאנשים עם בעיות של ריחוף וניתוק מהמציאות. היא מחדדת את המודעות העצמית ומאזנת את ההילה של האדם. יעילה מאוד בטיפול בבעיות שונות בעיקר באיברים פנימיים כמו בטן, כבד וכליות.
מעבר להיות הג’ספר אבן חן המשמשת למטרות אסטטיות, אנשים רבים מאמינים כי יש לה כוחות מיסטיים כאלה ואחרים. ישנם סוגים רבים של אבני ג’ספר עם צבעים ודוגמאות ולכל אחת מיוחסות כוחות מיסטיים מעט שונים אך באופן כללי אבן הג’ספר נחשבת כאבן מאזנת ומחברת לאדמה.