טורקיז (Turquoise) – נקראת גם אבן הסליחה

לטורקיז היסטוריה ארוכה עם המין האנושי היא  שימשה כאבן חן כבר בתקופות מוקדמות, לפני יותר מ-6,000 שנה.
אבן הטורקיז היא אבן חזקה בגווני כחול-ירוק-טורקיז, בהשאלה משמש המושג “טורקיז” לשמו של צבע שגוונו כשל המינרל. מסייעת לאיזון אנרגטי של הגוף והצ’אקרות. התכונה המופלאה ביותר של הטורקיז היא יכולתה להתחבר למי שעונד אותה, להתאים את עצמה לאנרגיות שלו ולהוציא ממנו את המיטב שבו. מהבחינה הזו הטורקיז היא כמו מדריך רוחני המכוון מהלכים וחשיבה חיובית, מסייעת בפיוס בין אנשים,  האבן הזו משחררת רגשות קשים, יוצרת רוגע נפשי ומעודדת סליחה אמיתית נאמנות ומסירות.
הטורקיז יובא לאירופה בעיקר ממרכז אסיה, וכך קיבל את שמו הצרפתי “טורקיז”, שמשמעו “טורקי”.

בארצות הברית, באוסטרליה ובתאילנד הטורקיז הוא אבן ההולדת החליפית של החודשים נובמבר ודצמבר. כמו כן הטורקיז נחשבת לאבן המסמלת את מדינת ניו מקסיקו שבארצות הברית.
קיימת אמונה שלטורקיז יכולת להגן מפני “עין רעה”. אמונה זו נפוצה בעיקר בקרב ארצות האסלאם ואצל חלק מן היהודים בעיקר מעדות המזרח.
האנרגיה של הטורקיז מתועלת לשני ענפים לסליחה ולחיבור לאיכויות פנימיות. קיימת בה אינטגרציה בין הצבע הכחול-תכול-טורקיז של השמים לחום-שחור של האדמה. התכונה העיקרית שלה היא יכולתה להתחבר למשתמש בה ולהתאים עצמה לאנרגיות שלו וכן לעזור לו להוציא החוצה ולהדגיש את המיטב שבו.
לאורך השנים הרבו להשתמש בה בטקסים רוחניים בתרבויות שונות. בין היתר השתמשו בה אינדיאניים שאמאניים כדי להשפיע על מזג האוויר ולהרחיק בצורת. כמו כן השתמשו בה האצטקים, הפרסים והמצרים. אבן קדושה ונערצת גם אצל הבודהיסטים בטיבט.
השפעתה חזקה במיוחד על הרגש, נותנת עזרה חזקה ומיידית לאלה שהרגש אצלם פגוע או חלש. מחברת את המשתמש בה ליכולותיו לתרום לזולת ולאנושות, מתאימה לאלה שמרגישים שאין להם מה לתרום ועקב כך נחבאים אל הכלים. האבן הטובה ביותר להעלאת האינטליגנציה הרגשית. בפרס הקדומה האמינו שאבן הטורקיז הכחולה מסייעת להתגבר על השפעת “עין הרע”. הפרסים נהגו לשזור ברעמה או בזנבם של סוסים וגמלים אבני טורקיז, על מנת שישמרו עליהם.

אבן הטורקיז יחסית  קלה יחסית  לכרייה והיא נמצאת קרוב לפני השטח. הטורקיז נמצא בעיקר באזורים יבשים ובמדבריות. אזורי הכרייה בעולם כיום: אירן, ארצות הברית: טקסס, ניו מקסיקו, קולורדו, אריזונה, קליפורניה, טיבט וסין.
ליטוש הטורקיז מורכב. האבן קשה לליטוש ולעיבוד, מאחר שהיא מחוררת מטבעה. הפרסים הקדמונים מצאו דרך לעבד את האבן בשיטות מסורתיות המשמשות לעיבודה עד היום. כמו כן, אבן הטורקיז רגישה לכימיקלים ויש לנקותה עם מי סבון חמים בלבד.
היא נחשבת לאבן של ילידי מזל קשת, צבעה נחשב בעל אפקט מרגיע, המשרה שלווה.