מקור שמה של אבן הסיטרין הוא מהמילה סיטרון שפירושה בצרפתית לימון. הסיטרין הטבעית שהיא פחות נפוצה בעלת צבע חום דהוי, סוג של אדום-כתום כזה ולפעמים היא גם יכולה להגיע לצבע לבן. הסיטרין שעוברת חימום בטבע או במעבדה צבעה זהוב זוהר והיא נחשבת לאחת האבנים הפופולאריות ונערצת בתחום האופנה והסטייל. היא נחשבת לאבן השמש, השפע והאור. רוב אבני הסיטרין עוברות תהליך של חימום – טבעי או מלאכותי ונקראות אמטיסט. מבחינה אנרגטית הסיטרין שאיננה עברה תהליכי חימום היא האבן החזקה יותר.
היא מסייעת להרגיע את הגוף ולחזק את הריכוז. סיטרין מעודדת ביטחון עצמי ועוזרת לאני הפנימי שלנו להתחבר אל השפע. היא מאופיינת בעמידות גבוהה וחוזק לכן נהוג לעשות בה שימוש לשיבוץ בתכשיטים ובכל מיני סוגים של אקססוריז. הכוונה לשפע מקבילה לאהבה, פרנסה, אושר עצמי וכוח רצון והיא גם מומלצת לאנשים שמחפשים את השפע בחייהם. יש לה את היכולת לשפר לנו את הביטחון העצמי ולחזק את האמונה בעצמנו. בנוסף, היא מחזקת החלטיות ונהוג לשים אותה בארנקים, בשולחנות עבודה ועוד.
כאשר הסיטרין קרובה לגוף שלנו היא מסייעת לסלק רעלים מהגוף, לטפל בדלקות חמורות בדרכי השתן ואף תומכת במערכת העיכול. בכדי לטפל ולשחרר אזורים מחוסר איזון כדאי להניח אותה על אזור שאינו מאוזן כמו למשל במצבים של שלשול ועצירות לשים אותה על הבטן. אפשר גם לתלות אותה על הצוואר.
מבחינה רוחנית היא מרגיעה ומחייה אותנו. בנוסף, היא עוזרת לנו לראות החיים בסוג של איזון ולבוא לידי ביטוי בבהירות. היא מומלצת לטיפול בבעיות ריכוז ושומרת על צלילות המחשבה.
אבן הסיטרין בעלת גוון מיוחד במינו והוא צהוב שקוף עד צהוב-חום שקוף והיא מגיעה אלינו מדרום אמריקה. אבן זו מוגדרת כאבן השפע ולה תכונות ויכולות רבות כגון: העלאת הבטחון העצמי, חיזוק יכולת היצירה, חיזוק הזכרון וביכולתה אף לסייע לפתרון בעיות משפחתיות משום שהיא יעילה במיוחד בשיפור יכולת התקשורת הבינאישית.